Emigracyjna gazeta dla lekarzy
Nowości
2024-04-12 23:36:19 © Beata Niedżwiedzka

Koniec pewnej epoki. Pożegnanie.

Z wielkim żalem i smutkiem wspominamy naszą przyjaciółkę, redaktor GdL Krystynę Knypl, która odeszła od nas kilka miesięcy temu
Źródło ilustracji:

Krystyna Knypl  https://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Knypl

Koniec pewnej epoki. Pożegnanie.

30.03.2024 Gazeta dla Lekarzy będzie miała swoje 12 – te urodziny.
27.03.2024 mineło 4 miesiące odkąd w wyniku ciężkiej choroby zmarła nasza nieodżałowana przyjaciółka, redaktor Gazety dla Lekarzy – Krystyna Knypl
Krystyna była też matką chrzestną naszych dwóch gazet – Emigracyjnej Gazety dla Lekarzy I emigracyjnej Gazety dla Pacjentów.
Chciałabym nieco przybliżyć nieco sylwetkę Krystyny Knypl.
Krystyna urodziła się jeszcze w czasach wojny. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w 1968 roku. Potem jej kariera potoczyła się już bardzo szybko: w 1972 roku ukończyła I stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, a po 4 latach II stopień. W międzyczasie, w roku 1974 obroniła doktorat „Zastosowanie ultrasonokardiografii do oceny stanu czynnościowego mięśnia sercowego”. W w 2001 roku uzyskała tytuł specjalisty European Society of Hypertension, a w 2006 roku – specjalizację z hipertensjologii.
W 2014 została uhonorowana Dyplomem Uznania World Hypertension League.
Była członkiem wielu znakomitych krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych; wygłaszała wykłady na konferencjach i seminariach. Była nauczycielem i mentorem dla wielu naszych kolegów – lekarzy, ucząc ich tego pięknego  zawodu.
To jeszcze nie wszystko. W wieku 60 lat rozpoczęła nową drogę życia dziennikarska i literacką.
Najpierw postał fotoblog „Modne Diagnozy” w 2007 roku, a następnie w 2012 roku Gazeta dla Lekarzy.


Od 2016 roku Krystyna Knypl zaczęła pisać felietony dla amerykańskiego portalu dla lekarzy SERMO, a w 2023 roku powstało najnowsze dzieło „Najlepsze Kasztany….” Pisała także nowości na swoim Instagramie, Facebooku i Ttweeterze.
W swoim dorobku ma ponad tysiąc artykułów, 24 napisane książki, 80 wierszy, doniesienia z ważnych kongresów i konferencji na wszystkich kontynentach, wliczając w to udział w konferencjach Komisji Europejskiej, Davos, a nawet ONZ , w których uczestniczyła jako akredytowany dziennikarz.
Do Brukseli jeżdżą bardzo ważni ludzie” – to tytuł jej najnowszej książki, w której opisuje swoje europejskie akredytacje
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2481-rozdzial-1-o-brukseli-jako-takiej-oraz-o-tytule-ksiazki
Na portalu WHO/ONZ “Decade of health aging” opublikowano jej felieton „Is a woman of a certain age still interested in sex?”
https://www.decadeofhealthyageing.org/find-knowledge/voices/feature-stories/detail/is-a-woman-of-a-certain-age-still-interested-in-sex
Do ostatnich swoich chwil prowadziła działalność dziennikarską. Pisała na różne tematy z wielu dziedzin nauki, dotykała problemów społecznych i politycznych. Jej pasją był „News Room” najnowsze doniesienia z „frontu” , przygotowywane jednak rzetelnie, przemyślane i wyważone. Planowała otworzyć Dom Medialny w Paryżu.
Krystyna Knypl była nie tylko lekarzem, dziennikarzem, pisarzem, nauczycielem i wychowawcą młodych lekarzy i dziennikarzy . Była naszym przyjacielem.
Udzielała się na forach lekarskich : Mateczki Lekarki, Konsylium 24. Zawsze gotowa pomóc potrzebującym; pozwalała do siebie dzwonić o różnych porach, także w nocy. Wiele ludzi zawdzięcza jej poprawę zdrowia czy wyleczenie.
Wiem, że będzie nam jej bardzo brakowało.
Decyzją rodziny Gazeta dla Lekarzy nie będzie kontynuowana. Pozostanie w takiej formie jak w chwili śmierci zmarłej.
My jednak, zespół Redakcyjny oraz jej przyjaciele pragniemy kontynuować jej myśl i pragnienia. Postanowiliśmy, że Emigracyjna Gazeta dla Lekarzy, której Krystyna pomogła powstać, będzie takim odpowiednim miejscem.
Zapraszamy wszystkich autorów artykułów Gazety dla Lekarzy, by zgłosili się i zechcieli się w EGdL zadomowić. Mam nadzieję i dołożymy starań, by Emigracyjna Gazeta dla Lekarzy będzie równie przyjaznym miejscem.

Z wyrazami szacunku
Zespół Emigracyjnej Gazety dla Lekarzy

Beata Niedżwiedzka
Google translator