Emigracyjna gazeta dla lekarzy
Medycyna
2024-09-28 00:00:59 © Beata Niedźwiedzka

Szczurza nadzieja czyli o zdolności do przeżycia

„Jeśli straciłeś nadzieję, straciłeś wszystko” (Pittacus Lore, Jestem Numerem Cztery) Szczur domowy https://es.wikipedia.org/wiki/Rata_dom%C3%A9stica
Szczurza nadzieja czyli o zdolności do przeżycia

W 1950 roku Curt Richer , psychobiolog , profesor Uniwerstytetu Hopkinsa, przeprowadził niezwykły eksperyment:

Wybrał 12 domowych szczurów i wrzucał je pojedynczo do wiaderek z wodą i  obserwował  ich zachowanie. Pierwsze zwierzęta  pływały najpierw po powierzchni , potem zanurkowały badając dno . Następnie w ciągu dwóch minut tonęły.

Pozostała dziewiątka zachowała się zupełnie inaczej. Po wstępnym zbadaniu możliwości wydostania się, po prostu pływała po powierzchni. Te żyły dużo dłużej, zanim zginęly z wyczerpania.

Curt powtórzył doświadczenie z 34 dzikimi szczurami.  Dzikie szczury są świetnymi pływakami. Są też sprawne i wytrwałe. Jednak pomimo tego, żaden z nich nie wytrzymał dłużej niż kilka minut.

Curt tak opisał doświadczenie: „Sytuacja tych szczurów nie wygląda na wymagającą walki lub ucieczki – jest to raczej sytuacja beznadziejna… szczury znajdują się w sytuacji, przed którą nie mają obrony… wydają się dosłownie „poddawać””.

Ostatnia część eksperymentu polegała na wzbudzeniu nadziei. Curt wrzucał nową partię zwierzątek do wiadra i gdy były bliskie utonięcia, wyciągał je i  pozwałał im dojść do siebie. Następnie wrzuciał je z powrotem do wody. Szczury te pływały znacznie dłużej, niż poprzednie.

Curt napisał, że „szczury szybko uczą się, że sytuacja nie jest beznadziejna” i że „po wyeliminowaniu beznadziejności szczury nie umierają”.

Ludzie podobnie jak szczury walczą gdy jest nadzieja i jakakolwiek szansa na ratunek.  Potrafią być wytrwali i odporni  Jeżeli wierzą, że ktoś ich uratuje, że jest szansa by było lepiej, jeżeli od czasu do czasu dostaną wsparcie mogą przetrwać bardzo długo w niekorzystnych dla siebie warunkach.. Gdy nadzieja zgaśnie przestają walczyć.

Tego nas uczy doświadczenie Curta Richtera.

Beata Niedźwiedzka
Google translator