Poród po przeszczepie macicy
W czasopiśmie „Lancet” z października 2014 opublikowano artykuł opisujący po raz pierwszy w literaturze medycznej poród u kobiety po przeszczepie macicy.Dziecko na brzuchu matki zaraz po urodzeniu, skóra pokryta maziną i krwią. https://en.wikipedia.org/wiki/Childbirth
Macicę przeszczepiono w 2013 roku 35-letniej kobiecie z zespołem Rokitańskiego (w literaturze polskiej opisywanego również jako zespół Mayera, Rokitansky’ego, Kustera i Hausera). Zespół ten charakteryzuje się prawidłowym kariotypem 46 XY przy jednoczesnym wrodzonym braku macicy, pochwy oraz jajowodów. Jajniki są prawidłowe. Częstość występowania tego zespołu wynosi ok 1:4500 urodzonych dziewczynek. Jego podłoże jest najprawdopodobniej genetyczne.
Przeszczepu macicy dokonał zespół lekarzy pod kierunkiem profesora Matsa Brännströma w Szpitalu Uniwersyteckim w Gothenburgu w Szwecji, gdzie od wielu lat trwały prace i badania naukowe poświęcone przeszczepom macicy. Dawcą macicy była 61-letnia kobieta, matka dwojga dzieci.
Kobieta, której przeszczepiono macicę, zaszła w ciążę dzięki procedurze zapłodnienia in vitro dokonanej rok po transplantacji. W czasie procedury IVF do przeszczepionej macicy przeniesiono zarodek, jeden z jedenastu, które zostały otrzymane przed przeszczepem z własnych komórek jajowych biorczyni i nasienia jej partnera, a następnie zamrożone. W czasię ciąży u kobiety kontynuowano leczenie lekami immunosupresyjnymi. Do 31 tygodnia ciąża i rozwój płodu przebiegały prawidłowo. Ciążę zakończono cięciem cesarskim po 31 tygodniach i 5 dniach, wskazaniami do cięcia były stan przedrzucawkowy u matki oraz nieprawidłowy zapis KTG u płodu. Urodzono dziecko płci męskiej, które ważyło 1775 g i otrzymało 9-9-10 pkt w skali Apgar w pierwszych minutach życia.
Dziecko po porodzie nie wymagało leczenia, było jedynie poddane typowej, rutynowej obserwacji w oddziale neonatologii.
Matka i dziecko opuścili szpital w stanie dobrym.
Niezwykłe osiągnięcie zespołu szwedzkich lekarzy daje nadzieję na macierzyństwo kobietom, które cierpią z powodu braku macicy, wrodzonych wad macicy oraz tym, którym usunięto macicę z powodu raka, mięśniaków, na skutek krwotoku poporodowego lub innych przyczyn.
PIŚMIENNICTWO
- Brännström Met al. Livebirth after uterus transplantation. Lancet. 2014 Oct 6.